Baigiantis ciklui

Penkeri su puse metų – tiek reikėjo laiko, kad devyni Dantės ratai įsisuktų, užsuktų ir nurimtų, paskui save įtraukdami šimtus niekuo dėtų šeimų ir pavienių žmonių. Tai laikotarpis, per kurį mūsų visuomenė išgirdo, sužinojo ir pradėjo „virškinti“ naminių gimdymų faktą. Sakau „pradėjo“, nes šiandien gimdymas ne ligoninėje vis dar nėra reglamentuotas, o nemaža dalis žmonių vis dar mano, kad reglamentavus tokį gimdymo būdą, visos Lietuvos moterys gimdys namuose, kad ligoninės de facto yra saugiau, geriau ir moderniau, kad “jei tai atsiras ant svieto“ tai magišku būdu mirs didžioji dauguma visų besilaukiančiųjų ir gimdančiųjų. Tai yra laikas, per kurį mes – tėvai, pasirinkę tokį vaikų atėjimo būdą, – išmokome ramiai ir be pykčio priimti ir atsakyti į klausimus „o ką darytumėte, jeigu staiga prasidėtų kraujavimas – prireiktų skubios cezario pjūvio operacijos – reikėtų gaivinti vaikelį?“, piktai nebereaguoti į įvairius komentarus po populiariųjų žiniasklaidos portalų straipsniais ar laidomis, galiausiai kalbėtis su politikais ir medikais jiems suprantama kalba – kitaip tariant, tinkamai komunikuoti su visuomene. Visus šiuos metus ir sau, ir visuomenei kartojome, kad gimdymas namuose nėra nelegalus ir visa, kas yra nelegalu – tai kvalifikuota medikų pagalba gimdančioms namuose, ir galiausiai visuomenė mus išgirdo, dabar – tikėkimės – išgirs ir valdžios atstovai.

Nors ir negražu taip sakyti, tačiau dėl šios – rezonansinės – bylos Lietuvoje įvyko daug gero: atsirado iniciatyvos, siekiančios reglamentuoti gimdymus ne ligoninėje  (www.gimimas.lt), visuomenė sužinojo apie pribuvėją Jurgą (https://lt.wikipedia.org/wiki/Jurgita_%C5%A0vedien%C4%97) ir šeimas, gimdžiusias namie (www.geragimti.lt). 2013 metais įvyko tarptautinė konferencija apie alternatyvius ir įvairius gimdymo modelius (http://gimimas.lt/?p=1446 ), o gimdymo namuose reglamentavimas buvo (ir tebėra) iškeltas į paviršių – nevyriausybinės organizacijos inicijavo, kad šis klausimas būtų svarstomas Seime  ir Sveikatos apsaugos ministerijoje.

Taip pat pamatėme, kaip gali veikti sistema prieš žmogų – nes su tokiu užmoju ir pajėgomis kovoti su vienu žmogumi imama tik tuomet, kai šis pradeda trukdyti atakuojančiojo interesams (http://www.delfi.lt/sveikata/sveikatos-naujienos/gimdymas-namuose-policija-jau-kalba-apie-prekyba-zmonemis.d?id=60835333 ). Pamatėme, ir kokie stiprūs kartu galime būti – nepaisant to, jog buvo atliktos kratos žmonių, nesusijusių su šia byla, namuose, nenuleidome rankų ir nepasidavėme – palaikėme vieni kitus tiek oficialiai (http://gimimas.lt/?p=1359), tiek neformaliai. Galiausiai ši „naminių gimdymų“ byla, sukėlusi tiek įtampos, subliuško – iš pirminių kaltinimų „už sunkų kūno sužalojimą“ beliko „neteisėtas vertimasis ūkine ir komercine veikla“, kurį ir pats teisėjas pripažino juokingu, nes tai, ką darė  Jurga ir kitos pribuvėjos, nėra reglamentuota įstatymais.

Daug kam taip pat kyla klausimas, kur Lietuva buvo visus šiuos 25 metus, kad neišsprendė gimdymo namuose klausimo, ir kodėl garsiausiai pribuvėja Jurga per šį laiką netapo kvalifikuota akušere, galinčia dirbti Lietuvoje? Atsakymai paprasti – net ir su lietuvišku diplomu Jurga nebūtų galėjusi padėti šeimoms, gimdančioms namie, beje, klausimas, ar dabar – reglamentavus gimdymą ne ligoninėje – ji galėtų tai daryti. Nemanau.  O 25-erius metus šeimos namuose gimdė pogrindyje. Nedideliame, tačiau pogrindyje. Per šį laiką atsirado netobulas, tačiau veikiantis ir legalus, bet neįprastas kelias gimusių vaikų registracijai, dėl to didelių problemų ir nekilo.

Su draugais ir pažįstamais ne sykį juokavome, kad jei Vilniaus miesto apylinkės teismas būtų dirbęs per Kūčias, sprendimą šioje byloje, matyt, būtų ir skelbęs per Kūčias. Didžiam visų piktuolių ir „heiterių“ nusivylimui 2016 m. gruodžio 23 dieną Jurgita Švedienė buvo išteisinta. Tuščiame teisme tą rytą netilo ovacijos, o ji pati buvo balta kaip nuotaka. Matant ir girdint pilnai salei ją palaikančių šeimų, artimųjų, draugų ir giminių, filmuojant televizijų operatoriams, teisėjas perskaitė sprendimą ir dar kartą įrodė, kad gimdyti namuose nedraudžiama.

Džiaugiuosi, kad ši stipri šeimų bendruomenė ne tik kad neiširo, bet labiau sustiprėjo, kad žmonės, kurie svajojo ir troško pasitikti savo vaikus namuose, tai tebedaro ir jų pasirinkimui netrukdo aplinkiniai įvykiai, galiausiai, kad jau medikai ir politikai suvokia – norinčių gimdyti namuose visada buvo, yra ir bus, ir šio fakto, šios pasirinkimo galimybės nuo šeimų nepavyks paslėpti tylos ir ignoravimo būdu. Pasaulis platus ir besimainantis, o žmonės šiandien turi ypatingai daug galimybių domėtis. Džiaugiuosi ir tuo, kad užaugo pirmoji gimusių namie karta ir apie ją jau žino platusis pasaulis  , kad sugriautas mitas, jog gimdant namuose viskas būtinai baigsis tragiškai (nes dažniausiai rašoma ir pranešama apie tragiškus, o ne apie džiugius įvykius) ir kad galiausiai visi abejojantys gali pamatyti normalias išsilavinusias šeimas ir sugriauti savo galvose tūnančius mitus apie nupušusius menininkus ar nuprotėjusias „supermamytes“. Šiandien turime ir politiką – socialinės apsaugos ir darbo ministrą, kurio 5 vaikai yra gimę namie. Džiaugiuosi ir tuo, kad atsirado karta moterų, kurioms pribuvėjystė ir tarnystė tapo pašaukimu ir gyvenimo keliu ir galbūt jau netolimoje ateityje jos galės drąsiai, oriai ir kvalifikuotai pribūti ir padėti šeimoms, gimdančioms namie. Taip pat džiaugiuosi ir tuo, kad Lietuvoje moterys pradėjo labiau domėtis savo kūnu ir vaiko atėjimu, kad moterys galiausiai ėmė daugiau rašyti apie natūralaus, be intervencijų gimdymo privalumus .

Ir vis dėlto jei dar kyla norų piktintis, prašau, į sveikatą. Jei manote, kad visos Lietuvos akušerės ir gydytojai bus prievarta suvaryti į namus padėti gimdančioms šeimoms, irgi klystate, nes pirmiausia norinčių ir gimdančių namuose tėra apie 1proc. visų gimdančių moterų, ir jei manote, kad šioms skirtingoms gimties kultūroms nėra vietos po saule, taip pat klystate, nes pasaulis yra platus ir vietos reikštis jame pilna. Tad visiems meilės ir supratingumo ir bendravimo be pykčio atėjusių švenčių proga.

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s